Izašle nominacije za Oskara 2019

od Admin u 22-01-2019 u Film i televizija

Izašle nominacije za Oskara 2019

statua oskar

Konačno su izašle nominacije za oskara 2019. Kao što smo u prehodnom tekstu predvideli, najviše nominacija dobili su filmovi Roma i Omiljena (po 10 nominacija). Za njima slede Zvezda je rođena i Čovek iz senke (po 8 nominacija), Crni panter (7 nominacija), Crni klanovac (6 nominacija), Boemska Rapsodija i Zelena knjiga (po 5 nominacija), Prvi čovek na mesecu i Povratak Meri Popins (po 4 nominacije).
Tu su još i filmovi Kada bi Ulica Bil mogla da govori, Da li mi ikad možeš oprostiti?, Hladni rat i Balada o Basteru Skrugsu, koji imaju po 3 nominacije.

A nominacije za ovogodišnjeg Oskara su:
 

Oskar za najbolji film godine

Nominacije za oskara za najbolji film godine dobili su filmovi:
  • Boemska Rapsodija (Bohemian Rhapsody)
  • Crni klanovac (BlacKkKlansman)
  • Crni panter (Black Panther)
  • Omiljena (The Favourite)
  • Roma 
  • Zelena knjiga (Green Book)
  • Zvezda je rođena (A Star is Born)
  • Čovek iz senke (Vice)

Oskar za najbolji strani film 

Nominaciju za oskara za najbolji strani film dobili su filmovi:
  • Liabanski film Capharnaüm
  • Japanski film Kradljivci (Manbiki kazoku)
  • Poljski film Hladni rat (Zimna wojna)
  • Meksički film Roma

Oskar za najbolju mušku glavnu ulogu

Nominacije za oskara za najbolju mušku glavnu ulogu dobili su glumci:
  • Bredli Kuper za film Zvezda je rođena (A Star Is Born) 
  • Kristijan Bejl za film Čovek iz senke (Vice)
  • Rami Malek za film Boemska Rapsodija (Bohemian Rhapsody) 
  • Vigo Mortensen za film Zelena knjiga (Green Book)
  • Wilem Dafo za film Na kapiji večnosti (At Eternity's Gate)

Oskar za najbolju žensku glavnu ulogu

Nominaciju za najbolju žensku glavnu ulogu dobile su glumice:
  • Glen Klouz za film Supruga (The Wife)
  • Lejdi Gaga za film Zvezda je rođena (A Star Is Born)
  • Melisa McCarti za film Da li mi ikad možeš oprostiti?(Can You Ever Forgive Me?)
  • Olivia Kolman za film Omiljena (The Favourite)
  • Jalica Aparicio za film Roma

Oskar za najbolju mušku sporednu ulogu

Nominaciju za najbolju mušku sporednu ulogu dobili su glumci:
  • Adam Drajver za film Crni klanovac (BlacKkKlansman)
  • Mahershala Ali za film Zelena knjiga (Green Book)
  • Ričard E. Grant za film Da li mi ikad možeš oprostiti? (Can You Ever Forgive Me?)
  • Sem Eliot za film Zvezda je rođena (A Star Is Born)
  • Sem Rokvel za film Čovek iz senke (Vice)

Oskar za najbolju žensku sporednu ulogu

Nominaciju za najbolju žensku sporednu ulogu dobile su glumice:
  • Ejmi Adams (Amy Adams) za film Čovek iz senke (Vice) 
  • Ema Stoun (Emma Stone) za film Omiljena (The Favourite)
  • Marina de Tavira za film Roma
  • Rejčel Vajs (Rachel Weisz) za film Omiljena (The Favourite)
  • Redžina King (Regina King) za film Kad bi Ulica Bil mogla da govori (If Beale Street Could Talk)

Oskar za najbolju režiju

Nominaciju za najbolju režiju dobili su reditelji:
  • Adam McKay za film Čovek iz senke (Vice)
  • Alfonso Kuaron (Alfonso Cuarón) za film Roma
  • Pavel Pavlikovski (Pawel Pawlikowski) za film Hladni rat (Zimna wojna)
  • Spajk Li (Spike Lee) za film Crni klanovac (BlacKkKlansman )
  • Jorgos Lantimos (Yorgos Lanthimos) za film Omiljena (The Favourite)

Oskar za najbolji originalni scenario

Nominaciju za najbolji origalni scenario dobili su scenaristi:
  • Pol Šrader (Paul Schrader) za film Iskušenik (First Reformed)
  • Alfonso Kuaron (Alfonso Cuarón) za film Roma
  • Deborah Davis, Tony McNamara za film Omiljena (The Favourite)
  • Adam McKay za film Čovek iz senke (Vice)
  • Nick Vallelonga, Brian Hayes Currie, Peter Farrelly za film Zelena knjiga (Green Book)

Oskar za najbolji adaptirani scenario

Nominaciju za najbolji adaptirani scenario dobili su scenaristi:
  • Nicole Holofcener, Jeff Whitty za film Da li mi ikad možeš oprostiti?(Can You Ever Forgive Me?)
  • Barry Jenkins za film Kad bi Ulica Bil mogla da govori (If Beale Street Could Talk)
  • Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott, Spike Lee za film Crni klanovac (BlacKkKlansman)
  • Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters za film Zvezda je rođena (A Star Is Born)
  • Braća Koen (Joel Coen, Ethan Coen) za film Balada o Basteru Skragsu (The Ballad of Buster Scruggs)

Oskar za najbolju kinematografiju

Nominaciju za najbolju kinematografiju (kameru) dobili su:
  • Lukasz Zal za film Hladni rat (Zimna wojna)
  • Alfonso Kuaron (Alfonso Cuarón) za film Roma
  • Matthew Libatique za film Zvezda je rođena (A Star Is Born)
  • Robbie Ryan za film Omiljena (The Favourite)
  • Caleb Deschanel za film Werk ohne Autor (Rad bez autora)

Oskar za najbolju montažu

Nominaciju za najbolju montažu dobili su:
  • John Ottman za film Boemska Rapsodija (Bohemian Rhapsody)
  • Yorgos Mavropsaridis za film Omiljena (The Favourite)
  • Hank Corwin za film Čovek iz senke (Vice)
  • Barry Alexander Brown za film Crni klanovac (BlacKkKlansman)
  • Patrick J. Don Vito za film Zelena knjiga (Green Book)

Oskar za najbolju scenografiju

Nominaciju za najbolju scenografiju dobili su:
  • Hannah Beachler, Jay Hart za film Crni panter (Black Panther)
  • John Myhre, Gordon Sim za film Povratak Meri Popins (Mary Poppins Returns)
  • Eugenio Caballero, Barbara Enriquez za film Roma
  • Fiona Crombie, Alice Felton za film Omiljena (The Favourite)
  • Nathan Crowley, Kathy Lucas za film Prvi čovek na mesecu (First Man)

Oskar za najbolji kostim

Nominaciju za najbolji kostim dobili su kostimografi:
  • Ruth E. Carter za film Crni panter (Black Panther)
  • Sandy Powell za film Omiljena (The Favourite)
  • Mary Zophres za film Balada o Basteru Skragsu (The Ballad of Buster Scruggs)
  • Alexandra Byrne za film Marija Stjuart kraljica Škotske (Mary Queen of Scots)
  • Sandy Powell za film Povratak Meri Popins (Mary Poppins Returns)

Oskar za najbolju šminku i frizuru

Nominaciju za najbolju šminku i frizuru dobili su:
  • Göran Lundström, Pamela Goldammer za film Granica (Gräns)
  • Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia DeHaney za film Čovek iz senke (Vice)
  • Jenny Shircore, Marc Pilcher, Jessica Brooks za film Marija Stjuart kraljica Škotske (Mary Queen of Scots)

Oskar za najbolju originalnu filmsku muziku

Nominaciju za najbolju originalnu filmsku muziku dobili su:
  • Terence Blanchard za film Crni klanovac (BlacKkKlansman)
  • Nicholas Britell za film Kad bi Ulica Bil mogla da govori (If Beale Street Could Talk)
  • Marc Shaiman za film Povratak Meri Popins (Mary Poppins Returns)
  • Ludwig Göransson za film Crni panter (Black Panther)
  • Alexandre Desplat za film Ostrvo pasa (Isle of Dogs)

Oskar za najbolju originalnu pesmu

Nominaciju za najbolju originalnu pesmu dobili su:
  • Sve zvezde (All the Stars) Sounwave, Kendrick Lamar, Anthony Tiffith, SZA za film Crni panter (Black Panther)
  • Boriću se (I'll Fight), Diane Warren za film RBG
  • Shallow, Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, Andrew Wyatt za film Zvezda je rođena (A Star Is Born)
  • The Place Where Lost Things Go (Mesto ge odlaze sve izgubljene stvari), Marc Shaiman, Scott Wittman za film Povratak Meri Popins (Mary Poppins Returns)
  • When a Cowboy Trades His Spurs for Wings, David Rawlings, Gillian Welch za film Balada o Basteru Skrugsu (The Ballad of Buster Scruggs)

Oskar za najbolji zvuk

Nominaciju za najbolji zvuk dobili su:
  • John Warhurst, Nina Hartstone za film Boemska Rapsodija (Bohemian Rhapsody)
  • Ai-Ling Lee, Mildred Latrou za film Prvi čovek na mesecu (First Man)
  • Tom Ozanich, Dean A. Zupancic, Jason Ruder, Steven Morrow za film Zvezda je rođena (A Star is Born)
  • Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker za film Crni panter (Black Panther)
  • Sergio Diaz, Skip Lievsay za film Roma

Oskar za najbolju montažu zvuka

Nominaciju za najbolju montažu zvuka dobili su:
  • John Warhurst, Nina Hartstone za film Boemska Rapsodija (Bohemian Rhapsody)
  • Ai-Ling Lee, Mildred Latrou za film Prvi čovek na mesecu (First Man)
  • Ethan Van der Ryn, Erik Aadahl za film Tiho mesto (A quiet Place)
  • Benjamin A. Burtt, Steve Boeddeker za film Crni panter (Black Panther)
  • Sergio Diaz, Skip Lievsay za film Roma

Oskar za najbolje vizuelne efekte

Nominaciju za najbolje vizuelne efekte dobili su:
  • Chris Lawrence, Mike Eames, Theo Jones, Chris Corbould za film Kristofer Robin (Christopher Robin)
  • Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl, Daniel Sudick za film Osvetnici: Rat beskraja (Avengers: Infinity War)
  • Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan, Dominic Tuohy za film Solo: Priča Ratova zvezda (Solo: A Star Wars Story)
  • Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler, David Shirk za film Igrač broj 1 (Ready Player One)
  • Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, J.D. Schwalm za film Prvi čovek na mesecu (First Man)

Oskar za najbolji dokumentarni film

Nominaciju za najbolji dokumentarni film dobili su:
 
  • Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes, Shannon Dill za film Free Solo (Slobodno penjanje)
  • Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme, Tobias Siebert za film Kinder des Kalifats (Deca kalifata)
  • Betsy West, Julie Cohen za film RBG
  • RaMell Ross, Joslyn Barnes, Su Kim za film Hale County This Morning, This Evening (Okrug Hejl, ovog jutra, ove večeri)
  • Bing Liu, Diane Moy Quon za film Minding the Gap

Oskar za najbolji kratki dokumentarni film

Nominaciju za najbolji kratki dokumentarni film dobili su:
  • Marshall Curry za film A Night at the Garden (Noć u vrtu)
  • Rob Epstein, Jeffrey Friedman za film End Game (Kraj igre)
  • Rayka Zehtabchi, Melissa Berton za film Period. End of Sentence. (Menstruacija. Kraj rečenice.)
  • Ed Perkins, Jonathan Chinn za film Black Sheep (Crna ovca)
  • Skye Fitzgerald, Bryn Mooser za film Lifeboat (Čamac za spasavnje)

Oskar za najbolji crtani film 

Nominaciju za najbolji crtani film dobili su:
  • Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales, Jeremy Dawson za film Ostrvo pasa (Isle of Dogs)
  • Brad Bird, John Walker, Nicole Paradis Grindle za film Neviđeni 2 (Incredibiles 2)
  • Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord, Christopher Miller za film Spajdermen: Novi svet (Spider-Man: Into the Spider-Verse)
  • Mamoru Hosoda, Yûichirô Saitô za film Mirai no Mirai
  • Rich Moore, Phil Johnston, Clark Spencer za film Ralf rastura internet: Razbijač Ralf 2 (Ralph Breaks the Internet)

Oskar za najbolji kratki crtani film

Nominaciju za najbolji kratki crtani film dobili su:
  • Alison Snowden, David Fine za film Životinjsko ponašanje (Animal Behavior)
  • Louise Bagnall, Nuria González Blanco za film Kasno popodne (Late Afternoon)
  • Trevor Jimenez za film Vikendi (Weekends)
  • Domee Shi, Becky Neiman za film Bao
  • Andrew Chesworth, Bobby Pontillas za film Mali korak (One Small Step)

Oskar za najbolji kratki igrani film

Nominaciju za najbolji kratki igrani film dobili su:
  • Vincent Lambe, Darren Mahon za film Pritvor (Detainment)
  • Rodrigo Sorogoyen, María del Puy Alvarado za film Majka (Madre)
  • Guy Nattiv, Jaime Ray Newman za film Koža (Skin)
  • Jeremy Comte, Maria Gracia Turgeon za film Fauve (Mrko žut)
  • Marianne Farley, Marie-Hélène Panisset za film Margarita (Marguerite)