Grad Lazarevac središte je jedne od 17 beogradskih opština koja se prostire na 389 kvadratna kilometra u srednjem toku reke Kolubare.
Zapadni su joj susedi opštine Lajkovac i Ub, a istočni opština Aranđelovac.
Na severozapadnoj i severnoj strani je obrenovačka opština, na severoistoku opštine Barajevo i Sopot, a na jugu Ljig.
Od Beograda, glavnog grada Srbije, Lazarevac je udaljen 55 km. Teritorijom opštine prolaze Ibarska magistrala i železnička pruga Beograd - Bar, a saobraćajnu mrežu dopunjuju i magistralni put prema Aranđelovcu, Valjevu i Obrenovcu, kao i više regionalnih puteva. Transport ogromnih količina uglja do termoelektrana „Nikola Tesla“ u Obrenovcu obezbeđuje industrijska pruga koja povezuje pogone rudarskog basena „Kolubara".
NASELJA U LAZAREVCU
Naselja se u proseku prostiru na površini od 11,3 km².
Pored grada Lazarevca, u opštini su i naselja: Arapovac, Baroševac, Barzilovica, Bistrica, Brajkovac, Burovo, Veliki Crljeni, Vrbovno, Vreoci, Dren, Dudovica, Županjac, Zeoke, Junkovac, Kruševica, Leskovac, Lukavica, Mali Crljeni, Medoševac, Mirosaljci, Petka, Prkosava, Rudovci, Sokolovo, Stepojevac, Strmovo, Stubica, Trbušnica, Cvetovac, Čibutkovica, Šopić i Šušnjar.
STANOVNIŠTVO LAZAREVCA
Prema popisu izvršenom 2002. godine, gustina naseljenosti u lazarevačkoj opštini znatno je iznad prosečne u Srbiji. U centralnim delovima Srbije na kvadratnom kilometru u proseku živi 97 stanovnika, a u Lazarevcu i okolini – 153. Na teritoriji opštine, u preko 18 hiljada domaćinstava i blizu osam hiljada seoskih gazdinstava, danas je oko 60 hiljada stanovnika od kojih skoro polovina u gradu Lazarevcu.
PRIRODNA BOGATSTVA LAZAREVCA
Najveće prirodno bogatstvo ovog kraja je ugalj – lignit. To je niskokvalitetno gorivo sa visokim procentom vode i pepela ali je značajno da je na području lazarevačke opštine utvrđeno prisustvo oko 600 miliona tona ovog uglja a od toga su oko dve trećine eksploataciono-ekonomski isplative rezerve, što u naredne dve do tri decenije predstavlja siguran izvor za proizvodnju električne energije. Ugalj se u proseku nalazi na dubini od 20 do 22 metra pa su kopovi površinski.
Na ovom području su i druge mineralne sirovine:
Rudovcima
Kruševici
Čibutkovici
Županjcu
Trbušnici
Brajkovcu
Kukuruz
Suncokret
Voće
Povrće
ISTORIJAT LAZAREVCA
Iznad današnjeg obližnjeg sela Šopić, koje je imalo status varošice, niklo je naselje na sunčanom bregu Zbegovac. Na njemu je 1858. godine sagrađena prva kuća pa se njen vlasnik Negovan Nedeljković iz Šopića može smatrati utemeljivačem budućeg grada Lazarevca. Bezimena naseobina na Zbegovcu postaje vesnik i nosilac društvenog progresa; 1882. godine dobija zdravstvenu zadrugu, poštu i telegraf, a od 1885. tu je i sedište sreskog suda. U čast kneza Lazara Hrebeljanovića, povodom obeležavanja pola milenijuma od Kosovske bitke 1889. godine naselje na Zbegovcu dobija ime i postaje – Lazarevac.
Lazarevac je dobio status grada 1964. godine, a 1971.godine postaje deo beogradskog regiona, to jest jedna od opština glavnog grada Srbije.
Najbogatiji arheološki nalazi na području lazarevčke opštine su oni iz neolita, koji ukazuju na prisustvo ljudi vinčanske kulture. Keramički predmeti vinčanskog stila pronađeni su na njivama Arapovca i Mirosaljaca i na Stubičkom visu.
Pronađeni su i predmeti Tračana i Kelta iz bakarnog doba u Velikim Crljenima i Arapovcu.
Početkom nove ere, u ovaj kraj stiže i vinova loza sa dolaskom Rimljana.
Nastaju potom burna vremena, smenjuju se najezde Huna, Gepida, Sarmata, istočnih Gota, Avara, Slovena.
Smenjuju se carstva Vizantijsko i Ugarsko, a ovaj kraje prvi put je pod srpskom vlašću za vreme kralja Dragutina.
Turska vlast traje sve do druge polovine XIX veka. U Prvom svetskom ratu, Lazarevac i okolina bili su poprište čuvene Kolubarske bitke vođene od 16. novembra do 15. decembra 1914.
godine.
Uoči Drugog svetskog rata, izgrađena je u Lazarevcu spomen-crkva Svetog Dimitrija sa kosturnicom u kojoj su sahranjeni posmrtni ostaci vojnika poginulih u ovom kraju za vreme Kolubarske bitke, jedinstvena po tom što u večnom boravištu, jedni kraj drugih, počivaju pali branioci i pripadnici agresorove armije.
Dan posle šestoaprilskog bombardovanja Beograda 1941. godine, bombama su zasuti Lazarevac i pomoćni aerodrom u njegovoj blizini. Ubrzo su stigli okupatori od kojih je Lazarevac oslobođen 19. septembra 1944.
PRIVREDA LAZAREVCA
Ugalj je u lazarevačkom kraju otkriven još 1875. godine.Međutim, kolubarsko „crno zlato“ tek sredinom XX veka postaje osnovni činilac života i razvoja ovog kraja, a Rudarski basen „Kolubara“ alfa i omega sadašnjosti i budućnosti.
U delatnostima industrije i rudarstva, danas je na teritoriji opštine oko 150 preduzeća i pravnih lica. Uz njih, posluje i oko 390 privatnih radnji usmerenih na vađenje ruda i kamena i prerađivačku industriju.
RAZVOJ TURIZMA - „Nemoj moju kapiju da prođeš“
Turistički programi Lazarevca:
Industrijski turizam
Sportsko-rekreativni turizam
Verski turizam
TURISTIČKE ATRAKCIJE LAZAREVCA
Kulturno istorijski spomenici i kulturna dobra
Lugovi – Županjac
Baština u Stepojevcu
Ravnice u Leskovcu
Petkovača
Mađarsko groblje u Malim Crljenima
Karaula u Rudovcima
Brekinje u Vrbovnu
MANIFESTACIJE OPŠTINE LAZAREVAC
KONTAKT
Karađorđeva 42
11550 Lazarevac, Srbija
www.lazarevac.rs
Tel: +381 11 8123 191
Tel: +381 11 8123 128
Fax: +381 11 8121 067
Predsednik GO Lazarevac
G-din Bojan Sinđelić
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA » Državni organi i institucije
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA » Opštinske uprave
Slične reklame:
GRADSKA OPŠTINA SOPOT
GRADSKA OPŠTINA OBRENOVAC
GRADSKA OPŠTINA ČUKARICA
GRADSKA OPŠTINA VRAČAR
GRADSKA OPŠTINA ZEMUN