Filmovi koji su dobili nominacije za Oskara 2020

od Admin u 14-01-2020 u Film i televizija

Filmovi koji su dobili nominacije za Oskara 2020

 

najbolji filmovi oskar 2020

 

S obzirom da su 13.januara izašle nominacije za ovogodišnjeg Oskara, možemo zaključiti da ove godine, nema velikih iznenađenja, a u trci za Oskara našli su se filmovi, koji su i najavljivani kao najveći favoriti.

 

Možda su najveća iznenađenja prve nominacije za Oskara. Reditelj Tod Filips je osvojio svoje prve nomiacije za Oskara u tri kategorije. Glumica Skarlet Johanson je ove godine osvojila svoje prve dve nominacije za Oskara, i to za najbolju glavnu žensku ulogu u filmu Priča o braku, kao i za najbolju sporednu žensku ulogu u filmu Zec Džodžo. Konačno i Džonatan Prajs je osvojio svoju prvu nominaciju za Oskara, za najbolju glavnu mušku ulogu u filmu Dvojica papa.

Kao najveća zanimljivost ovogodišnje dodele Oskara, je činjenica da će se supružnici reditelji Noa Baumbah i Greta Gervig, međusobno takmičiti za Oskara u kategoriji za najbolji film godine.   

Džoker

Izuzetno filmsko ostvarenje reditelja Toda Filipsa, film Džoker (Joker) je osvojio najviše nominacija. Nominovan je za Oskara u jedanaest kategorija:

  • 1. Najbolji igrani film godine - Todd Phillips, Bradley Cooper, Emma Tillinger Koskoff
  • 2. Najbolja glavna muška uloga - Hoakim Feniks (Joaquin Phoenix)
  • 3. Najbolja režija - Tod Filips (Todd Phillips)
  • 4. Najbolji adaptirani scenario - Tod Filips (Todd Phillips)
  • 5. Najbolja fotografija - Lawrence Sher
  • 6. Najbolja montaža - Jeff Groth
  • 7. Najbolji kostim - Mark Bridges
  • 8. Najbolja šminka i fizura - Nicki Ledermann, Kay Georgiou
  • 9. Najbolja originalna muzika za film - Hildur Guðnadóttir
  • 10. Najbolji zvuk - Tom Ozanich, Dean A. Zupancic, Tod A. Maitland
  • 11. Najbolja montaža zvuka - Alan Robert Murray

najbolji filmovi oskar 2020 2

1917

Drugi ovogodišnji favorit je izuzetna ratna drama reditelja Sema Mendeza, film 1917, koji je već osvojio dva Zlatna Globusa za najbolji film godine i najbolju režiju.

Ova potresna priča iz Prvog svetskog rata prati sudbinu dva mlada britanska vojnika, koji pokušavaju da se probiju duboko u neprijateljsku teritoriju, kako bi spasli 1600 vojnika od smrtonosne zamke koja ih čeka.

Britanski film 1917 nominovan je u 10 kategorija:

  1. Najbolji igrani film godine - Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren, Callum McDougall
  2. Najbolja režija - Sam Mendes
  3. Najbolji originalni scenario - Sam Mendes, Krysty Wilson-Cairns
  4. Najbolja fotografija - Roger Deakins
  5.  Najbolja scenografija - Dennis Gassner, Lee Sandales
  6. Najbolja šminka i fizura - Naomi Donne, Tristan Versluis, Rebecca Cole
  7. Najbolja originalna muzika za film - Thomas Newman
  8. Najbolji zvuk - Mark Taylor, Stuart Wilson
  9. Najbolja montaža zvuka - Oliver Tarney, Rachael Tate
  10. Najbolji vizualni efekti - Guillaume Rocheron, Greg Butler, Dominic Tuohy

Bilo jednom... u Holivudu

Na trećem mestu, sa jednakim brojem nominacija (10), nalazi se još jedan vrlo uspešan film, slavnog reditelja Kventina Tarantina, Bilo jednom... u Holivudu (Once Upon a Time... in Hollywood). 

Ova romatizovana priča o Holivudu, koja u Tarantinovom maniru šta bi bilo, kad bi bilo, prati sudbine ostarelog glumca i njegovog kaskadera, koji žive na Beverli Hilsu, u neposrednom komšiluku sa rediteljem Romanom Polanskim i njegovom mladom suprugom, glumicom Šeron Tejt. 

Film Bilo jednom... u Holivudu osvojio je deset nomanicija za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - David Heyman, Shannon McIntosh, Quentin Tarantino
  2. Najbolja glavna muška uloga - Leonardo Dikaprio
  3. Najbolja sporedna muška uloga - Bred Pit
  4. Najbolja režija - Kventin Tarantino
  5. Najbolji originalni scenario - Kventin Tarantino
  6. Najbolji fotografija - Robert Richardson
  7. Najbolja scenografija - Barbara Ling, Nancy Haigh
  8. Najbolja kostimografija - Arianne Phillips
  9. Najbolji zvuk - Michael Minkler, Christian P. Minkler, Mark Ulano
  10. Najbolja montaža zvuka - Wylie Stateman

Irac

Na četvrtom mestu se našla troipo časovna saga o ubistvu Džimija Hofe, film Irac, slavnog reditelja Martina Skorsezea. S obzirom da je ovaj film bio veliki gubitnik na ovogodišnjoj dodeli Zlatnog Globusa, jer nije osvojio ni jedan Zlatni Globus, postoji mogućnost da se to ponovi i na ovogodišnjoj dodeli Oskara.

Film Irac je nominovan za deset Oskara u kategorijama: 

  1. Najbolji igrani film godine - Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal, Emma Tillinger Koskoff
  2. Najbolja sporedna muška uloga -  Al Paćino
  3. Najbolja sporedna muška uloga - Džo Peši
  4. Najbolja režija - Martin Skorseze
  5. Najbolji adaptirani scenario - Steven Zaillian
  6. Najbolja fotografija - Rodrigo Prieto
  7. Najbolja montaža - Thelma Schoonmaker
  8. Najbolja scenografija - Bob Shaw, Regina Graves
  9. Najbolja kostimografija - Christopher Peterson, Sandy Powell
  10. Najbolji vizualni efekti - Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda, Stephane Grabli

najbolji filmovi oskar 2020 3

Parazit 

Ubedljivo najbolji film 2019. godine, dobitnik  Zlatne palme u Kanu, južnokorejski kandidat za Oskara, film Parazit je zasluženo dobio, pored nominacije za internacionalni igrani film, ukupno 6 nominacija, u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - Sin-ae Kwak, Bong Joon Ho
  2. Najbolja režija - Bong Joon Ho
  3. Najbolji originalni scenario - Bong Joon Ho, Jin Won Han
  4. Najbolja montaža - Jinmo Yang
  5. Najbolja scenografija - Ha-jun Lee, Won-Woo Cho
  6. Najbolji internacionalni igrani film - Južna Koreja

Priča o braku

Dirljiva i iskrena Priča o braku (Marriage Story), sjajnog reditelja Noe Baumbaha, osvojila je 6 nominacija za Oskara u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - Noah Baumbach, David Heyman
  2. Najbolja glavna muška uloga - Adam Driver
  3. Najbolja glavna ženska uloga - Scarlett Johansson
  4. Najbolja sporedna ženska uloga - Laura Dern
  5. Najbolji originalni scenario - Noah Baumbach
  6. Najbolja originalna muzika za film - Randy Newman

najbolji filmovi oskar 2020 4

Zec Džodžo

Pored filma Parazit, film Zec Džodžo (Jojo Rabbit), sjajnog novozelandskog reditelja Taika Vaititija, jedan je od najboljih filmova ove godine. Možda je najveće razočarenje, činjenica da mladi glumac Roman Griffin Davis nije dobio nominaciju za najbolju glavu mušku ulogu. Ovo je neobičan prikaz Nacizma, i priča o odrastanju, krajem Drugog svetskog rata.

Film Zec Džodžo je osvojio 6 nominacija za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - Carthew Neal, Taika Waititi
  2. Najbolja sporedna ženska uloga - Scarlett Johansson
  3. Najbolji adaptirani scenario - Taika Waititi
  4. Najbolja montaža - Tom Eagles
  5. Najbolja scenografija - Ra Vincent, Nora Sopková
  6. Najbolja kostimografija - Mayes C. Rubeo

Male žene

Nova adaptacija čuvenog romana američke kjniževnice Lujze Mej Alkot, film Male žene (Little Women), osvojio je 6 nominacija za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - Amy Pascal
  2. Najbolja glavna ženska uloga - Saoirse Ronan
  3. Najbolja sporedna ženska uloga - Florence Pugh
  4. Najbolji adaptirani scenario - Greta Gerwig
  5. Najbolja kostimografija - Jacqueline Durran
  6. Najbolja originalna muzika za film - Alexandre Desplat

Le Man '66: Slavna 24 sata

U poređenju sa ostalim filmovima, koji su se našli u trci za Oskara, film Le Man '66: Slavna 24 sata (Ford v Ferrari), nema velike šanse. Ovaj solidan film je istinita priča o neobičnom uspehu američkog proizvođača automobila Ford, koji je u kratkom vremenskom roku uspeo da proizvede automobil, koji je mogao da se suprotstavi večitom pobedniku Ferariju, na čuvenoj trci Le Man 1966. godine.

Film Le Man '66: Slavna 24 sata dobio je 4 nominacije, u kategorijama:

  1. Najbolji igrani film godine - Peter Chernin, Jenno Topping, James Mangold
  2. Najbolja montaža - Andrew Buckland, Michael McCusker
  3. Najbolji zvuk - Paul Massey, David Giammarco, Steven Morrow
  4. Najbolja montaža zvuka - Donald Sylvester

najbolji filmovi oskar 2020 5

Dvojica papa

Izuzetna glumačka ostvarenja dva sjajna glumca zaslužna su što se film Dvojica papa (The Two Popes), našao u ovogodišnjoj trci za Oskara, osvojivđi 3 nominacije, u kategorijama:

  1. Najbolja glavna muška uloga - Jonathan Pryce
  2. Najbolja sporedna muška uloga - Anthony Hopkins
  3. Najbolji adaptirani scenario - Anthony McCarten

One su bombe

Film One su bombe (Bombshell) dobio je 3 nominacije za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolja glavna ženska uloga - Charlize Theron
  2. Najbolja sporedna ženska uloga - Margot Robbie
  3. Najbolja šminka i frizura - Kazu Hiro, Anne Morgan, Vivian Baker

Ratovi zvezda: Uspon Skajvokera

Poslednji nastavak Ratova Zvezda film Ratovi zvezda: Uspon Skajvokera (Star Wars: Episode IX - The Rise of Skywalker), dobio je čak 3 nominacije za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolja originalna muzika za film The Rise of Skywalker - John Williams
  2. Najbolja montaža zvuka - Matthew Wood, David Acord
  3. Najbolji vizalni efekti - Neal Scanlan, Patrick Tubach, Dominic Tuohy, Roger Guyett

najbolji filmovi oskar 2020 6

Bol i slava

Nesvakidašnji, dirljiv i iskren, film slavnog španskog reditelja Pedra Almadovara Bol i slava (Pain and Glory) (originalni naslov Dolor y gloria), dobio je 2 nominacije za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolja glavna muška uloga - Antonio Banderas
  2. Najbolji internacionalni igrani film - Španija

Džudi

Odličan film Džudi (Judy), koji prati sudbinu slavne glumice Džudi Garland, poslednje godine njenog života, zasluženo se našao u trci za Oskara, a glumica rene zeleveger, koja je za ovu ulogu već dobila Zlatni Globus, smatra se favoritom u trci za Oskara.

Film Džudi dobio je 2 nominacije, u kategorijama:

  1. Najbolja glavna žeska uloga - Renée Zellweger
  2. Najbolja šminka i frizura - Jeremy Woodhead

Herijet 

Akciona drama, film Herijet (Harriet) je priča o neobičnoj ženi Herijet Tubman, koja je uspela da pobegne od ropstva i postane jedan od najvećih amaeričkih heroina, koja je stotine ljudi oslobodila ropstva. 

Film Herijet (Harriet) dobio je 2 nominacije, u kategorijama:

  1. Najbolja glavna žeska uloga - Cynthia Erivo
  2. Najbolja originalna muzika za film (originalna pesma) Stand Up - Cynthia Erivo, Joshuah Brian Campbell

najbolji filmovi oskar 2020 7

Priča o igračkama 4

Četvrti nastavak dugometražnog crtanog filma Priča o igračkama 4 (Toy Story 4), dobio je 2 nominacije, u kategorijama:

  1. Najbolja originalna pesma I Can't Let You Throw Yourself Away - Randy Newman
  2. Najbolji dugometražni crtani film - Josh Cooley, Mark Nielsen, Jonas Rivera

Zemlja meda

Izuzetan dokumentarni film, koji je istovremeno i makedonski kandidat za Oskara, Zemlja meda, osvojio je 2 nominacije za Oskara, u kategorijama:

  1. Najbolji dokumentarni film - Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov, Atanas Georgiev
  2. Najbolji internacioalni igrani film - Republika Severna Makedonija

Filmovi koji su dobili po jednu nominaciju

Ovo su filmovi koji su dobili po jednu nominaciju, u različitim kategorijama:

najbolji filmovi oskar 2020 8

 

Lep dan u komšiluku (A Beautiful Day in the Neighborhood)

  1. Najbolja sporedna muška uloga - Tom Henks

Richard Jewell

  1. Najbolja sporedna ženska uloga - Keti Bejts

Vadi noževe (Knives Out)

  1. Najbolji originalni scenario - Rian Johnson

Svetionik (The Lighthouse)

  1. Najbolja fotografija - Jarin Blaschke

Grdana: Gospodarica zla (Maleficent: Mistress of Evil)

  1. Najbolja šminka i frizura - Paul Gooch, Arjen Tuiten, David White

Proboj (Breakthrough)

  1. Najbolja originalna pesama I'm Standing With You - Diane Warren

Zaleđeno kraljevstvo 2 (Frozen II)

  1. Najbolja originalna pesama Into the Unknown - Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez

Rocketman

  1. Najbolja originalna pesama I'm Gonna Love Me Again - Elton John, Bernie Taupin

Ka zvezdama (Ad Astra)

  1. Najbolji zvuk - Gary Rydstrom, Tom Johnson, Mark Ulano

Osvetnici: Kraj igre (Avengers: Endgame)

  1. Najbolji vizalni efekti - Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken, Daniel Sudick

Kralj lavova (The Lion King)

  1. Najbolji vizalni efekti - Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, Elliot Newman

Kako da dresirate svog zmaja 3 (How to Train Your Dragon: The Hidden World)

  1. Najbolji dugometražni crtani film - Dean DeBlois, Bradford Lewis, Bonnie Arnold

Klaus

  1. Najbolji dugometražni crtani film - Sergio Pablos, Jinko Gotoh, Marisa Roman

Missing Link

  1. Najbolji dugometražni crtani film - Chris Butler, Arianne Sutner, Travis Knight

Izgubio sam telo (I Lost My Body) - J'ai perdu mon corps (originalni naslov)

  1. Najbolji dugometražni crtani film - Jérémy Clapin, Marc Du Pontavice

Dcera

  1. Najbolji kratkometražni crtani film - Daria Kashcheeva

Kitbull

  1. Najbolji kratkometražni crtani film - Rosana Sullivan, Kathryn Hendrickson

Sestra (Sister)

  1. Najbolji kratkometražni crtani film - Siqi Song

Hair Love

  1. Najbolji kratkometražni crtani film - Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver

Mémorable

  1. Najbolji kratkometražni crtani film - Bruno Collet, Jean-François Le Corre

Američka fabrika (American Factory)

  1. Najbolji dokumentarni film - Steven Bognar, Julia Reichert, Jeff Reichert

Ivica demokratije (The Edge of Democracy)

  1. Najbolji dokumentarni film - Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, Tiago Pavan

Za Samu (For Sama)

  1. Najbolji dokumentarni film - Waad Al-Kateab, Edward Watts

Pećina (The Cave)

  1. Najbolji dokumentarni film - Feras Fayyad, Kirstine Barfod, Sigrid Dyekjær

U odsustvu (In the Absence)

  1. Najbolji kratkometražni dokumentani film - Seung-jun Yi, Gary Byung-Seok Kam

Life Overtakes Me

  1. Najbolji kratkometražni dokumentani film - Kristine Samuelson, John Haptas

Walk Run Cha-Cha

  1. Najbolji kratkometražni dokumentani film - Laura Nix, Colette Sandstedt

Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

  1. Najbolji kratkometražni dokumentani film - Dysinger, Elena Andreicheva

St. Louis Superman

  1. Najbolji kratkometražni dokumentani film - Sami Khan, Smriti Mundhra

Bratstvo (Brotherhood)

  1. Najbolji kratkometražni igrani film - Meryam Joobeur, Maria Gracia Turgeon

Saria

  1. Najbolji kratkometražni igrani film - Bryan Buckley, Matt Lefebvre

Une soeur

  1. Najbolji kratkometražni igrani film - Delphine Girard

Nefta Football Club

  1. Najbolji kratkometražni igrani film - Yves Piat, Damien Megherbi

Susedov prozor (The Neighbors' Window)

  1. Najbolji kratkometražni igrani film - Marshall Curry

Boze Cialo 

  1. Najbolji internacioalni igrani film - Poljska

Jadnici (Les misérables)

  1. Najbolji internacioalni igrani film - Francuska