OPŠTINA BABUŠNICA

OPŠTINA BABUŠNICA
5 zvezdica od 3 glasova

Kontakt

Opština Babušnica je deo Pirotskog okruga. Okružena je pirotskom i belopalanačkom opštinom sa severa, bugarskom granicom sa istoka, vlasotinačkom i crnotravskom opštinom sa juga i gadžihanskom opštinom sa zapada.

 

Babušnica se nalazi na magistralnom putu M-9 od Leskovca ka Pirotu koji povezuje autoput E-75 (ka jugu Evrope) i autoput E-80 (ka istoku Evrope). Udaljena je 65 km jugoistočno od Niša, 25 km jugozapadno od Pirota i 55 km.

 

Površina: 529 km²

Broj stanovnika: 12.307 (popis 2011. godine)

Okrug: Pirotski okrug

Broj naselja: 53

Dužina puteva: 226 km

Poljoprivredno zemljište: 57%

Šume, šumsko zemljište: 37%

Ostalo zemljište: 6%

Dan opštine: 6. septembar

 

Geografski položaj opštine Babušnica

Opština Babušnica se nalazi u brdsko-planinskom reonu jugoistočne Srbije. Zahvata Lužničku kotlinu, deo zvonačkog kraja i gornje Zaplanje na površini od 529km².

Graniči se sa teritorijom opština: Dimitrovgrad, Pirot, Bela Palanka, Gadžin Han, Vlasotince, Crna Trava, a izlaskom na granicu prema Bugarskoj (u dužini od 16 km) svrstava se u grupu pograničnih opština. 

zgrada_opstine_babusnica

Babušnička opština je smeštena u dolini reke Lužnice i na obroncima okolnih planina. Reka Lužnica gradi Lužničku kotlinu koja ima nadmorsku visinu između 470 i 520 metara. Babušnica se nalazi na 485 metara nadmorske visine. 

Lužničku kotlinu okružuje Suva planina na zapadu, planina Ruj na jugu i Vlaška planina na severoistoku. Suva planina počinje od sela LJuberađa i proteže se ka severozapadu, a najviši vrh u Babušničkoj opštini je 1535 metara (dalje ka severozapadu je Trem, 1810 metara). 

Južno od sela Ljuberađa počinje gromadna planina Ruj sa najvišim vrhom 1706 metara. Ova planina se produžuje ka jugu u Vlasinsku planinu, Čemernik, Besnu kobilu i dalje kroz Makedoniju. 

Veoma upadljiv vrh istočno od Babušnice je Stolski kamen sa nadmorskom visinom od 1239m. On je obronak Vlaške planine čiji je najviši vrh 1442m.  

Opština Babušnica po svom prostranstvu, zauzima ukupnu površinu od 529km², i proteže se lužničkom kotlinom, obuhvatajući 53 naselja, između Stare planine, Suve planine, Vlaške planina, Ruja i Golemog Stola, gde dominira kraški reljef i nepovoljna geografska konfiguracija, pa zato spada u red brdsko-planinskih područja.

 

Kratka istorija Babušnice

Zbog pogodnih prirodnih uslova za ljudski život, ova oblast je neprekidno nastanjena – od praistorijskih vremena do danas. Arheološki nalazi pokazuju da je ovaj teren bio naseljen još u antičko doba, a ostaci rimskih utvrđenja i puteva svedoče da je ovde za vlade Rimljana postojalo više naselja. Lekoviti izvori Zvonačke Banje bili su poznati ljudima od davnina.

Za vreme cara Dušana i neposredno posle njegove smrti, ovaj kraj je bio u sastavu srpske srednjovekovne države. Postoje podaci o ovom kraju za vreme turske vladavine. Kasnije, u XIX veku, pominju se ustanci stanovništva ovog kraja protiv Turaka.
Za vreme Prvog srpskog ustanka ovde je došlo do previranja, jer je u blizini Lužnice operisao leskovački vojvoda Ilija Strelja sa svojim ustanicima. I kasnije, sve do oslobođenja ovog kraja od Turaka 1878. godine, bilo je nekoliko buna protiv obesne turske uprave. 
Lužničani su učestvovali u Prvom balkanskom ratu, kada je poginulo oko 250 vojnika.
U Prvom svetskom ratu poginulo je oko 468 Lužničana.
Na teritoriji Lužnice u toku Drugog svetskog rata poginulo je oko 820 ljudi.

 

Legende o Babušnici

stolski_kamen_babusnica

Za Babušničku opštinu i Lužničku kotlinu vezano je više legendi i narodnih verovanja.
 
Po jednoj legendi planina Stol („Stolski kamen“ ili u žargonu „Stolski kamik“) je dobila ime zbog toga što, posmatrana iz daljine, izgleda kao sto (stol).

Po drugoj legendi planina Stol je zaravnjena jer je svojevremeno Marko Kraljević stao na tu planinu i bacio kamen čak na drugu planinu.

Po sličnoj legendi je Marko Kraljević sa susednog brda skočio na „Stol“ i od siline ga zaravnio. To mesto odakle je navodno Marko Kraljević skočio se zove „Skokovje“.

komaricko_vrelo_babusnica

Po legendi jedan od izvora reke Lužnice u selu Ljuberađa nema dno. To mesto se zove „Komaričko vrelo“ ili „Komarički vir“.

 

Specijalni rezervat prirode Jerma

Specijalni rezervat „JERMA“ obuhvata masive Grebena i Vlaške planine, kao i veći deo sliva reke Jerme. Specijalni rezervat prirode „Jerma“ prostire se na teritoriji opština Babušnica, Dimitrovgrad i Pirot, na površini od 6.995 hektara. 

planina_ruj_babusnica

Rezervat čini jedinstveni kompleks dolina i krečnjačkih klisura sa impozantnim liticama. Odlikuje ga izuzetna floristička i fitocenološka raznovrsnost sa prisustvom velikog broja endemičnih, retkih i ugroženih biljnih i životinjskih vrsta.

Lepoti i atraktivnosti ovog područja doprinose i izraziti geomorfološki oblici, brojni speleološki objekti, kao i interesantni i značajni hidrografski fenomeni i procesi. Karakteristički predeoni elementi, kulturno, etnološko i istorijsko nasleđe čine ovaj prostor jedinstvenim.

Specijalni rezervat prirode „Jerma“ poveren je na upravljanje Javnom preduzeću „Srbija šume“.

 

Vurdijada

specijaliteti_luznickog_kraja_vurda_i_luznicka_rakija

U Babušnici se tradicionalno održava turističko-gastronomska manifestacija koja okuplja mnogobrojne posetioce iz Srbije, Bugarske i Makedonije.

Na Vurdijadi proizvođači, ali i takmičari prikazuju svoje umeće u pravljenju lokalnog proizvoda od ceđenog mleka - Vurde.

Ova manifestacija, koju organizuje Turistička organizacija Babušnice, uz podršku opštine Babušnica, organizovana je sa ciljem da se Vurda - autentičan proizvod ovih krajeva zaštiti i plasira na tržište Srbije.

 

Kontakt

Tel: +381 10 385 112
Tel: +381 10 383 025
Tel: +381 10 385 052
Fax: +381 10 385 191