Dolina Zete sa komunikacijskim i geomorfološkim prednostima, posjeduje tragove kulturnog kontinuiteta od praistorije. Arhitektonski ansambli i nekropole na Tarašu, Crkvinama, Sigama. Podvrhu i Šipkovoj Glavici svjedočanstva su o prestižnim kulturnim dometima ovdašnjih stanovnika iz antičke epohe. Srednjovjekovni grad Spuž pominje jedna povelja iz 1378. god. Iz srednjeg vijeka sačuvani su fragmenti živopisa iz crkve Sv. Vračeva iz Slatine i podaci o podizanju hrama Sv. Arhanđela Mihaila.
Sredinom XVII vijeka Sv. Vasilije Jovanović je utemeljio značajno svetilište u Ostroškim stijenama koje od 1671. godine postoji kao jedno od najvažnijih svetilišta na Balkanu, a kao jedinstveni ansambl pećinskih hramova i zidnog slikarstva iz XVII vijeka, predstavlja izuzetnu kulturnu riznicu.
U drugoj polovini XIX vijeka stvorili su se povoljni uslovi za podizanje grada u Bjelopavlićima. Nastojanja knjaza Nikole o izgradnji nove varoši u Bjelopavlićima ostaju tragovi Novi dvor Njegove Svetosti, Senat, Tavnica, Škola, Crkva, Kule za odbranu mosta. Najvažniji detalj u nastojanjima za povezivanje obala rijeke Zete i čvršćeg povezivanja Stare Crne Gore i Brda je izgradnja mosta koja je počela 1868. godine, a pušten je u rad 16. septembra 1870. godine. Tako je tih dalekih godina ubrzano Danilovgrad dobijao svoju infrastrukturu. Pored glavnih putnih pravaca formiraju se i nova naselja i niču novi privredni subjekti, to su zahtjevi ovoga vremena.
Privredna struktura Opštine Danilovgrad je vrlo razuđena i raznovrsna. Područje je bogato prirodnim resursima: zemljom, vodom, šumom, kamenom i značajnim potencijalima kada je turizam i poljoprivreda u pitanju.
Područje je takođe bogato prirodnim nalazištem AG kamena.
Planinski dio regiona iznad 1000m nadmorske visine, obrastao šumom, sa divnim predjelima, pruža mogućnost za razvoj planinskog turizma. Izletničko-vikend naselje Studeno je posebno primamljivo za goste. Predjeli koji su takođe pogodni za razvoj turizma su prostori Vukotice, Studenog, Ponikvice, Borovog Dola, Ivanj Uba i Topolova.
Lijepa priroda, povoljan geografski položaj, kao i znatan broj kulturno-istorijskih spomenika i arheoloških lokaliteta, pružaju realne mogućnosti za razvoj turizma, posebno vjerskog, lovnog i izletničkog - planinskog.
Zavičajni muzej i Gradska biblioteka smješteni su u zgradi starog Knjaževog dvora izgrađenog 1873/74 i prve Učiteljske škole u Crnoj Gori 1919-1929. U zgradi Muzeja se takođe nalazi rekonstrukcija oltarskog dijela srednjeg broda bazilike sa Gradine martinićke.
Lovni turizam se oslanja na lovno-privrednu osnovu.Granice lovišta se poklapaju sa granicama katastra Opštine Danilovgrad.
Manastir Ostrog spada među najposjećenije manastire na Balkanu. Posjećuju ga u grupama i pojedinačno iz svih krajeva svijeta pripadnici raznih vjera. Mošti Sv. Vasilija Ostroškog - pravoslavni, muslimani i katolici smatraju čudotvornim.
Osnovan je početkom druge polovine XVII vijeka, od mitropolita zahumsko-hercegovačkog Vasilija Jovanovića, kasnije nazvanog Sv. Vasilije Ostroški.
Čine ga dvije pećinske crkvice - Donja i Gornja. Donju je, po kazivanju sagradio mitropolit Vasilije i posvećena je Vavedenju presvete Bogorodice, a Gornja Časnom Krstu.
Tel: +382 20 812 101
Tel: +382 20 810 140
predsjednik Opštine
Branislav-Brano Đuranović
Tel: +382 20 812 022