Opština Kladovo je opština u istočnoj Srbiji, u Borskom okrugu, u Timočkoj Krajini. Središte opštine je grad Kladovo. Opština se graniči sa opštinama Negotin i Majdanpek, a preko Dunava sa Rumunijom.
Kladovo se nalazi u oblasti nazvanoj Ključ na krajnjem jugoistoku naše zemlje i zadnja je tačka na istoku prema Bugarskoj i Rumuniji.
Grad ima oko 10.000 stanovnika. Opština sa oko 30.000 stanovnika, rasprostire se na oko 63 ha.
Tri su osnovna pravca koji Kladovo povezuju sa zaleđem Srbije:
Razgranata hidrografska mreža, sa Dunavom kao najvećom i vodom najbogatijom rekom, ravničarsko-terasasti tereni pored obale Dunava i brdsko planinski predeli sa nadmorskom visinom do 500 metara su najvažnije geografske karakteristike. Klima je kontinentalna, sa žarkim, toplim letima sa malo padavina, i duga i hladna zima sa snegom od novembra. Vetrovi su česta pojava, i obično donose obilne i iznenadne padavine.
Prema podacima sa popisa 2000. godine u Kladovu živi oko 32.000 stanovnika. Opština je sastavljena od 23 naselja i 6 zaselaka. Od tog broja cak 18 naselja se nalazi u priobalju Dunava. Gustina naseljenosti iznosi 171 stanovnik na 1 km kvadratni. Osim Kladova karakteristike varosice imaju i naselja Brza Palanka i Tekija. Ostala naselja su sela usorenog tipa.
Kladovo se nalazi u lepom i pitomom kraju uz Dunav, kojim pruža izvanredne mogućnosti za razvoj mnogih privrednih i drugih delatnosti. Pračovek iz Lepenskog vira na obalama Dunava još je pre više hiljada godina osetio prednosti života pored reke i tu oformio svoje prvo naselje.
Kladovo se ubraja u starije gradove u Podunavlju, a nastanak naselja se vezuje za vojno civilni logor koji su podigli rimljani na granici, poznat pod imenom Zanes. Kada je logor razoren, Sloveni su na njegovim temeljima podigli svoje naselje Novi Grad. Izgradnjom turske tvrđave Fetislam, Novi Grad sve više gubi slovenski karakter.
Pod današnjim imenom, Kladovo se prvi put pominje u jednom austrijskom vojnom dokumentu u kome je zabeležen napad hajduka iz Vlaške na grad 1596. godine.
Kladovo je oslobođeno od turske vlasti tek 1833. godine, kada su Ključ i Krajina, priključeni Miloševoj Srbiji. Grad Fetislam, koji su Srbi tada nazivali "Svetislav", oslobođen je tek 26. aprila 1867. godine, kada su sva utvrđenja u Srbiji predata u srpske ruke.
U prvom i drugom svetskom ratu Kladovo deli sudbinu ostalih srpskih gradova. Taj grad je prva meta napada u oba ova rata. U drugom svetskom ratu, on je prvi oslobođeni grad Jugoslavije od sovjetske armije koja kod Kladova 6. septembra i 6. oktobra 1944. godine forsira Dunav i bez ikakvog gubitka zauzima Ključ.
Do izgradnje Hidroenergetskog sistema Đerdap, mala varošica Kladovo iako privredni i administrativni centar Ključa, vekovima je samo vegetirala na vratima Đerdapa, primajući i otpremajući vojsku i lađare koji su životno vezani za Đerdap.
Danas je Kladovo savremeni gradić sa oko 10.000 stanovnika, stecište turista koji su došli da vide jednu od najvećih hidroelektrana sveta, najveličanstveniju klisuru Đerdap i mnogobrojna arheološka praistorijska, antička i srednjevekovna nalazišta.
U Kladovu su brojna dešavanja u toku godine. Neka su tradicionalna, pa i viševekovna, a neka novijeg datuma sa ciljem da se obogati period turističke sezone. Tradicionalno se obeležavaju Sveti Trifun – Dan voćara i vinogradara i Velikogospoinski vašar 28. avgusta. U letnjim mesecima su Blue week, regate, izložbe meda, Etnofestival i Zlatna bućka Đerdapa u Tekiji.
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA » Državni organi i institucije
DRŽAVNI ORGANI I INSTITUCIJE, UDRUŽENJA » Opštinske uprave
Slične reklame:
TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE KLADOVO
OPŠTINA BOLJEVAC
ARHEOLOŠKI MUZEJ ĐERDAPA
OPŠTINA MAJDANPEK
OPŠTINA TUTIN