Usred banatske ravnice, koju zapljuskuju mirne vode Tamiša, Brzave i Begeja, smeštena je opština Sečanj. Udaljena od Beograda i Novog Sada na samo osamdesetak kilometara, idealna je destinacija za jednodnevni izlet, vožnje čamcima i kupanje na nekoj od lokalnih plaža, vikend za pešačenje i vožnje bicikili kroz vojvođansku ravnicu i istraživanje baroknih crkvi i dvoraca, lov i ribolov u bogatim ribnjacima i lovištima, uz mirise i ukuse sočnih vojvođanskih gurmanluka.
Najveći pečat ovom kraju dala je Marija Terezija kada Sečanj sa okolinom ulazi u sastav Torontalske županije (1779. godine). Sečanj je između 1867. i 1876. godine bio među retkim mestima koja su u Banatu imala tržišno pravo, a 1876. dobija poštu.
Opština Sečanj se nalazi u istočnom delu Vojvodine, tj. središnjem delu centralnog Banata, nedaleko od granice sa Rumunijom. Grad Sečanj je opštinsko i kulturno središte ovog dela Banata.
Sečanj je udaljen od Beograda 90 km, od Novog Sada 80 km, od Vršca 60 km, od Zrenjanina 31 km, od rumunske granice 12 km, a od najbližeg rumunskog grada Temišvara 51 km.
Opština Sečanj obuhvata teritoriju centralnog Banata u porečju Tamiša, Brzave i Begeja, u kojoj se nalazi 11 mesta, koja su sjajne destinacije za vaš obilazak:
Ovo su predlozi šta da obiđete u opštini Sečanj. Ne propustite da se fotografišete pored neobičnog ribolikog "Tamiškog kralja", impozantne skulpture i simbola Sečnja. Obiđite neke od brojnih arheoloških lokaliteta, muzej i spomen kuće, dvorce i barokne crkve koje kriju prelepe ikonostase i vitraže. Pronađite mirno mesto kraj Tamiša ili brojnih ribnjaka za pecanje. Posetite lokalne plaže i kupališta, koje su idealne za kupanje, sportove na vodi, vožnje čamcima. Pešačite ili vozite biciklu i uživajte u prelepim prizorima banatske ravnice. Prošetajte jednim od najlepših parkova pored dvorca Daniel i pronađite stablo ginko bilobe. Idite na foto safari, ili u lov na sitnu divljač. Prošetajte jašotomićkim šetalištem sa drvoredima dudova i jela. Napravite piknik pored Tamiša i uživajte u vojvođanskim specijalitetima.
Glavne prirodne lepote opštine Sečanj čine nepregledna banatska ravnica, kao i njene mirne ravničarske reke, kanal Dunav - Tisa - Dunav, i mnogobrojne močvare i ribnjaci.
Reka Tamiš okružena je ravničarskim šumama u kojima rastu topole i vrbe. U ovim aluvijalnim šumama rastu barske biljke i stepska vegetacija, a takođe su stanište i sitne divljači.
Na reci Tamiš se nalazi i nekoliko omiljenih plaža i kupališta: plaža "Mamuze" u Sečnju, kupalište kod "Minje" u Jaši Tomić, plaža "Pesak" u Šurjanu.
Brojna arheološka nalazišta u opštini Sečanj svedoče da su na ovom podneblju postojale razne civilizacije u periodima praistorije, neolita, bakarnog, bronzanog i srednjovekovnog doba.
Najpoznatija arheološka nalazišta u opštini Sečanj su:
Ljubitelji verskog turizma na teritoriji opštine Sečanj mogu obići brojne barokne crkve. Pet crkava proglašeno je za spomenik kulture, od kojih su tri spomenik kulture od velikog značaja.
Najvažnije crkve u opštini Sečanj su:
Crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Jarkovcu je spomenik kulture od velikog značaja, a sazidana je u periodu 1787.–1797. godine. Ono što čini ovu jednobrodnu baroknu crkvu sa visokim zvonikom jedinstvenom, je ikonostas koji je radio Konstantin Danil u periodu od 1858. do 1861. godine. Ovaj barokni ikonostas koji sadrži Prestoni niz sa dverima, Praznični niz sa pet scena, "Tajnu Večeru" i "Raspeće sa dva anđela", smatra se najboljim umetničkim delom naše ikonografije.
Crkva Svetog Nikole u Jaši Tomiću je spomenik kulture od velikog značaja, a podignuta je 1746. godine. Jednobrodna barokna crkva ima masivni toranj, a spolja je ukrašena kordonskim vencima, slepim arkadama i nišama. Ikonostas su radili različiti slikari, od kojih su najstariji radovi Nedeljka i Šerbana Popovića iz 1755. godine, prestone ikone Pavela Petrovića iz 1839. godine, dok je svoda naosa iz 1905. godine rad slikara Stevana Aleksića u maniru impresionista minhenskog kruga.
Crkva Vaznesenja gospodnjeg u Šurjanu je spomenik kulture od velikog značaja. Ova pravoslavna crkva je sagrađena u današnjem obliku 1940. godine. Ono što ovu crkvu čini izuzetnom su ikone i carske dveri iz 18. veka, koje je donelo srpsko stanovništvo bežeći od pokatoličenja iz rumunskog pograničnog mesta Čavoš.
Crkva Uznesenja blažene djevice Marije u Jaši Tomić je spomenik kulture. Ova monumentalna katolička crkva sagrađena je 1911. godine u Modošu, kako se tada nazivalo mesto Jaša Tomić. Na zapadnoj strani crkve se nalaze bogato dekorisani visoki zvonik i dva niža tornja. Na prozorima crkve se nalaze prelepi vitraži u stilu akademskog realizma sa izvesnim elementima secesije, koje su radili majstori iz Budimpešte 1912. godine.
Crkva Svetog Nikole u Neuzini je sagrađena u periodu 1812.-1815. godine i predstavlja spomenik kulture. Ova jednobrodna barokna crkva na istočnoj strani ima polukružnu apsidu i naglašene pevnice, dok se na zapadnoj strani nalazi visoki zvonik i najlepše dekorisana fasada sa polukružnim nišama i školjkastim konhama.
Ikonostas sadrži ostatke ikonostasa starije crkve, kao i ikone sa kraja 18. i početka 19. veka. U crkvi se čuvaju vredne ikone, bogolužbene i crkveno administrativne knjige, od kojih je najvredniji "Službenik", izdat u Lavovu 1691. godine.
Na teritoriji opštine Sečanj u mestu Konak možete obići i spolja fotografisati dva dvorca sagrađena u 19. veku, koja nažalost nisu otvorena za posetioce. Oba dvorca se nalaze pored glavnog puta koji vodi od Sečnja prema Plandištu i Vršcu, a to su: dvorac Daniel u Konaku i dvorac Jagodić u Konaku.
Dvorac Daniel u Konaku sagrađen je 1884. godine u klasicističkom stilu. Proglašen je za spomenik kulture od velikog značaja, a u njemu se danas nalazi osnovna škola. Pored dvorca u kome je boravio grof Danijel Ladislav, na imanju se nalaze nekadašnje štale, konjušnica i zgrada u kojoj su živele njegove sluge i najamni radnici ili biroši. Dvorac je okružen prelepim parkom, koji je proglašen spomenikom prirode II kategorije. Park je dobro očuvan i u njemu ćete videti egzotična i vredna stabla, a sam park se smatra jednim je od najočuvanijih vrednih predstavnika vrtne umetnosti 19. veka na teritoriji Srbije.
Dvorac Jagodić u Konaku je takođe proglašen za spomenik kulture od velikog značaja, a danas je u privatnom vlasništvu. Ovaj poljski dvorac u klasicističkom stilu sagradio je 1835. godine, Petar Jagodić od Krnjače, čiji se portret, rad slikara Konstantina Davida, i danas čuva u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu.
Ljubitelji istorije i arheologije u opštini Sečanj mogu obići tri muzejske postavke koje se nalaze u Sečnju i Jaši Tomić:
Depadans Narodnog muzeja Zrenjanina se nalazi u Obrazovno kulturnom centru Sečnja. Na ovoj stalnoj izložbenoj postavci možete videti eksponate koji su pronađeni na teritoriji opštine Sečanj prilikom arheoloških istraživanja, koje pripadaju bronzanom i srednjovekovnom dobu.
Hercegovačka kuća "Đedovina" se nalazi u Sečnju u kući koja je pripadala nemačkoj porodici, a koja je u procesu kolonizacije 1945. godine dodeljena porodici iz Hercegoovine. Ova etnološka postavka prikazuje život u Hercegovini i sam proces kolonizacije posle Drugog svetskog rata.
Spomen soba Dr Borislav Jankulov se nalazi u Domu kulture Jaša Tomić i predstavlja muzejsku i etnološku zbirku dr Borislava Jankulova, direktora gimnazije u Pančevu, koji se dugi niz godina bavio arehološkim istraživanjima na teritoriji opštine Sečanj. Između ostalog, on je pronašao brojne tragove Kelta, Tračana, Slovena, predmete rimsko-provincijalne kulture, kao i tragove teramarskih sojenica, koje su jedinstvene u Vojvodini, a koje se nalaze na desnoj obali Tamiša, kod mesta Jaša Tomić.
Skulptura "Tamiški kralj" se nalazi na samom ulazu u grad Sečanj, na glavnom putu koji povezuje Zrenjanin i Vršac. Ova impozantna i neobična skulptura ribolikog tamiškog kralja, rad je akademskog vajara Miodraga Rogana, koji je poklonio svom rodnom gradu.
Skulptura predstavlja riboliko božanstvo koje je rađeno prema maloj figurini koja je pronađena u toku arheoloških istraživanja ovog kraja, a za koju se pretpostavlja da je vezana za reku i da pripada periodu prelaza romanike u gotiku - XII vek.
Ukoliko volite aktivan odmor u opštini Sečanj se možete baviti nizom aktivnosti, poput sportova na vodi, plovidbom čamcima, kampovanja, foto safarija, kupanja na plažama uz Tamiš. Najvažnije aktivnosti su:
Brzava, Tamiš, kanalska mreža Dunav-Tisa-Dunav, kao i mnogobrojne močvare, rečni rukavci i ade idealni su za ribolov, zbog čega se opština Sečanj smatra veoma atraktivnom lokacijom za pecanje šarana, soma, smuđa, štuka i karaša. Ovde se nalazi i veliki broj ribnjaka i mrestilišta ribe, koji uglavnom gaje šarana, belog amura, soma, belog i crnog tolstobika.
Oština Sečanj je takođe omiljena lokacija domaćih i međunarodnih lovaca. Lovno područije se prostire na 52.220 hektar i obuhvata deset lokalnih lovačkih društava, koja se brinu o broju i kvalitetu divljači. Ovde se organizuje lov na sitnu divljač, kao i lov na krupnu divljač sa visokih čeka. Od sitne divljači ovde su najzastupljeniji fazan, zec, patka, afrička grlica, prepelica i poljska jarebica. Najatraktivniju krupnu lovnu divljač predstavljaju srna, divlja svinja i evropski jelen. Van zaštie režima zaštite su lisica i šakal. U sečnju se nalazi i lovački dom za smeštaj lovaca.
Ne propustite da posetite neke od manifestacija koje se organizuju na opštini Sečanj u toku godine.
Ovo su najvažnije manifestacije:
TURIZAM » Turističke organizacije
KULTURA, UMETNOST, ZABAVA » Festivali i manifestacije
SPORT » Ribnjaci za sportsko pecanje
Slične reklame:
ARHEOLOŠKA POSTAVKA SEČANJ
TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE ŽITIŠTE
TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE BEČEJ
TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE GORNJI MILANOVAC
TURISTIČKA ORGANIZACIJA OPŠTINE ŽABALJ