Herceg Novi je smešten na izuzetno značajnom i atraktivnom geografskom prostoru između najviše planine Dinarskog masiva Orjen (1895m) i ulaza u jedan od najlepših zaliva sveta Boku Kotorsku. Predstavlja administrativni, privredni i kulturni centar opštine Herceg Novi koja se prostire na povšini od 235km² i ima 33.034 stanovnika po popisu iz 2003. godine.
Opština Herceg Novi ima specifičnu mikro klimu koja je uslovljena južnom ekspozicjom, blizinom mora, krečnjačkom podlogom i planinskim zaleđem koje sprečava prodor hladnih planinskih struja. U proseku ima oko 200 sunčanih dana godišnje.
Herceg Novi i njegova rivijera poseduju izuzetno bogat i raznovrstan hortikulturni potencijal, koji je uslovljen povoljnom klimom, geografskim položajem, reljefom i konfiguracijom terena.
Pored brojne domaće mediteranske flore, zastupljeno je oko 250 vrsta različitih egzotičnih biljaka donetih sa svih kontinenata, što Herceg Novom daje specifičnu karakteristiku i privlačnost.
Egzotične vrste poput mimoza, agava, cikasa, kamelija, magnolija, eukaliptusa, bogumila, aukuba veoma uspešno su se aklimatizovale na ovom podneblju i sa autohtonom vegetacijom čine jedinstven ukras.
Naspram grada starog više od šest vekova nalazi se poluostrvo Luštica, čiji je najviši vrh Obosnik 586m.
Luneta nad portalom crkve Sv. Arhanđela Mihaila na Belavisti
Arheološki nalazi iz pećine Vranjaj i sa poluostrva Luštica, svjedoče o začecima civilizacije na ovim prostorima još u neolitu i ranom bronzanom dobu. Pećina Vranjaj nalazi se u masivu planine Orjen iznad izvora Dizdarica i danas je najstarije arheološko nalazište iz praistorije hercegnovskog kraja i otkriva prostor na kojem se prepliću kulture praistorijskih faza.
U III vijeku nove ere, poslije pobjede nad Ilirima, ovim krajevima je zavladala Rimska imperija.
Nakon propasti zapadnog rimskog carstva 476. godine, ovim krajevima dominira Vizantija.
Na prostoru oko današnjeg Herceg-Novog formira se Župa Dračevica. Već od X vijeka Dračevica gubi nezavisnost, postaje plijen zetskih kneževa, ali ne zadugo jer slijedi period Nemanjića. Poslije smrti cara Dušana, Dračevicom, za kratko, vlada knez Vojislav Vojnović, a zatim Balšići.
Svoje današnje ime dobio je u vrijeme vladavine Herceg Stjepana Vukčića Kosače, kada je doživio najveći procvat i razvoj. Dolazi do snažnog razvoja oružarskih, zlatarskih, kovačkih i obućarskih zanata. Iz tog su perioda sačuvani značajni primjerci zlatarskog umijeća koji se čuvaju u Riznici Manastira Savina.
Turskim osvajanjem počinje novi period istorije Herceg-Novog. Turci preduzimaju opsežne radove na utvrđenju grada. Ima dosta indicija da je tada sagrađena tvrđava Španjola koja dominira gradom i okolnim prostorom. U periodu od juna 1538. godine do jula 1539. godine, gradom vladaju Španci, ali ga Turci ponovo osvajaju pod vođstvo admirala Hajredina Barbarose.
Nakon dva vijeka turske vladavine, grad otimaju Mlečani 1687. godine i vladaju sve do propasti Mletačke Republike 1797. godine. Od tada dolazi do čestih promjena uprave u Herceg Novom.
Smenjuju se vladari: Austrijanci, Rusi, Francuzi, Italijani, Nemci.
Herceg Novi je oslobođen, 28. oktobra 1944. godine i taj datum se danas slavi kao Dan oslobođenja grada i Praznik grada.
Sat kula (Sahat kula, Gradski toranj) nalazi se sa zapadne strane Gornjeg grada
Spoljni dio Bokokotorskog zaliva
Prema hercegnovskoj rivijeri
Herceg Novi je grad festivala, koji živi tokom čitave godine, upravo zahvaljujući brojnim kulturnim manifestacijama i sportskim aktivnostima koje se ovdje tradicionalno odvijaju.
Centrala
Tel: +382 31 321 052
Tel: +382 31 321 564
Fax: +382 31 323 517
Predsjednik opštine
Gospodin Stevan Katić, dipl. ekonomista