Radno vreme
Opština Ćuprija se nalazi u centralnom delu Srbije, u Pomoravskom okrugu.
Opština Ćuprija se prostire na površini od 287 km². Nalazi se na obalama reka Ravanice i Velike Morave, a oko nje se prostiru planinski masivi Juhora, Južnokučajskih i Beljačkih planina.
Grad Ćuprija se nalazi između drumskog i železničkog magistralnog puta Beograd - Niš, i udaljen je od Beograda 145 km, a od Niša 90 km.
Oblast Ćuprije je bila nastanjena još u kameno doba. O tome govore praistorijska nalazišta u okolini Ćuprije, poput Stublina u selu Supska, gde je zastupljena kompletna statigrafija viničanske kulture.
Predmeti koji su pronađeni u blizini manastira Ravanice vode nas još u kameno doba. U ćuprijskom kraju otkopana su i dva srebrna ilirska pojasa sa palmetama i nekoliko komada nakita od filigrana uz bogatu keramiku gvozdenog doba.
Oko 15.g. p.n.e. Rimljani su zauzeli oblast Morave. Sa sobom su doneli svoju kulturu i civilizaciju. Ćuprija je u to doba bila prilično naseljena i bila je najvažnije rimsko naselje Horreum Margi na putu Viminacijum-Naissus (Kostolac-Niš) i predstavljalo je glavni privredni, trgovački, saobraćajni, strategijski centar, kao i centar za izradu oružja i najveće skladište žita po čemu je grad i dobio ime Žitnica Morave.
Takođe je bila i najveće gradsko naselje Gornje Mezije, ali najveću važnost je imala što se nalazila na mestu gde je bio glavni prelaz preko Morave, gde su Rimljani imali zidani most. U tom periodu kroz Ćupriju je prolazio jedan od glavnih rimskih puteva - Via Militaris. U samom centru, postoji nalazište rimskog grada Horeum Margi. Na mestu današnje kasarne, pronađene su mnoge iskopine iz tog perioda, kao što su: novac, vodovod, sarkofazi, tabla sa natpisom Horreum Margi. Huni su u V veku srušili Horreum Margi, a 100 godina kasnije, obnovio ga je Justijan I.
Arnold iz Libeka, idući za svetu zemlju 1172. godine, pominje Ravno, pod imenom Rabnel-Rabenelle. Kasnije se opet pominje 1183.godine, kada je Nemanjino izaslanstvo ovde dočekalo Fridriha Barbarosu s krstašima. U drugoj četvrtini XIII veka, Ravno su pregazili Tatari.
Za vreme turske vladavine, Ćuprija je bila palanka, stanica na Carigradskom putu i prenoćište za odmor putnika. Za vreme vojnog pohoda Sulejmana Veličanstvenog (1521-66), sa privremenim pontonskim mostom na Moravi, naselje se javlja kao grad Morava.
Od druge polovine 17.veka Mehmed-paša Ćuprilić, podigao je stalni most Ćupriju, kada je i grad dobio sadašnje ime. U XVI i XVII veku, Ćuprija je i pristanište na Velikoj Moravi. Postoje dokazi da se Moravom brodilo do početka XIX veka.
Manastir Ravanica, jedan od centara srpske istorije i duhovnosti, udaljen je samo 10 kilometara od centra Ćuprije.
Izgradnja manastira počela je 1376. godine, a završena je pet godina kasnije, 1381. Arhitektonski, sa izgradnjom crkve u Ravanici, koja je posvećena Svetom Spasu - Vaznesenju Gospodnjem, počinje nova epoha graditeljstva u Srbiji nazvana "moravska škola".
Manastir je zadužbina kneza Lazara, jednog od najslavnijih likova srednjevekovne borbe protiv Turaka, koji je predvodeći srpsku vojsku hrabro izgubio život u Kosovskom boju 1389. godine. Posle pogibije Knez Lazar je sahranjen u crkvi Voznesenja u Prištini, odakle je posle godinu dana prenesen i sahranjen u crkvi manastira Ravanica.
Mošti kneza Lazara vraćene su u njegovu zadužbinu 6. septembra 1989. godine.
Zahvaljujući iskopinama najstarijeg naselja i nekropole bronzanog doba, rimskog utvrđenog grada (od 1. do 5. v), između reka Ravanice i Morave, u Ćupriji se ponovo oživljava ovaj vid kulture i muzej dobija novu lokaciju u sastavu samog nalazišta.
Podignuta daleke 1834.god. crkva Svetog Đorđa je najstariji, dobro očuvani, graditeljski objekat u Ćupriji. Nalazi se na desnoj obali Velike Morave u blizini ušća Ravanice. Podignuta je po naređenju Miloša Obrenovića, kao jednobrodna bazilika.
Na samo nekoliko kilometara od Ćuprije, 18.avgusta 1805.god, odigrala se čuvena ivankovačka bitka. Boj na Ivankovcu, označio je kraj borbe protiv janičara i početak rata srpskog naroda protiv turskog carstva. Ovo je bio prvi otvoreni okršaj srpskih ustanika, pod komandom Karađorđa Petrovića i pod neposrednim rukovodstvom Milenka Stojkovića i Petra Dobrnjca.
U znak sećanja na Dušana Matića, jednog od rodonačelnika srpske kulture, u Ćupriji se svake godine okupe brojni poštovaoci dela jednog od najznačajnijih srpskih pesnika i velikana naše književnosti.
Ova manifestacija je tradicionalna od 1982. godine i održava se u prvoj polovini septembra i tada se pesniku do 27 godina starosti, za najbolju prvu zbirku pesama, uručuje nagrada Matićev šal. Organizator manifestacije je Narodna biblioteka „Dušan Matić“. Program i sadržaj manifestacije obuhvata okrugli sto, pozorišne predstave i izložbu slika.
Tel: +381 35 8470 248
Tel:+381 35 8470 631
Fax: +381 35 8476 530
Predsednik opštine Ćuprija
Ninoslav Erić